Negyedszázad történelme Kisbácsban – Fennállásának 25. évfordulóját ünnepelte az RMDSZ kisbácsi szervezete
Fotó: Banga Előd Ernő
Az RMDSZ egyidős a romániai demokráciával, a hazai társadalom forradalom utáni átalakulásával, amely jelenleg sem fejeződött be. A Szövetség negyedszázadáért pedig köszönet jár a kisbácsiáknak, az erdélyi magyar embereknek, de azoknak a Kárpátokon túli, kis magyar közösségekben élőknek is, akik hozzásegítettek ahhoz, hogy a magyarság megőrizze képviseletét – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az RMDSZ kisbácsi szervezete fennállásának 25. évfordulóján március 7-én, szombaton, a település művelődési házában. Az ünnepi rendezvényen negyedszázad érdekvédelmi munkájának méltányolásaként a Szövetség helyi munkatársainak emléklapot és plakettet nyújtottak át, ugyanakkor bemutatták azt az újonnan megjelent kiadványt, amely a kisbácsi érdekképviselet közelmúltját ismerteti.
„Mindannyian olyan jogállamot akarunk, amelyekben az identitásőrzés a demokratikus intézmények szolgáltatta feltételek között lehetséges. Ez ma még nem valósult meg Romániában. Ezzel egy időben meg kell értenünk a világ változásának irányát is, mert enélkül nem hozhatunk jó döntéseket” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor azt is hozzátette: az európaiság jelenti a helyes utat a romániai társadalom számára, de a magyar közösség többet várt ettől a lehetőségtől: a gazdasági fejlődés mellett azt, hogy az EU intézményei a kisebbségi jogokat is napirendjükre tűzzék. „Európa átalakulásában nekünk is folyamatosan részt kell vennünk. Ezzel egyidőben azon is el kell gondolkodnunk, hogyan fogalmazhatjuk meg törekvéseinket az ukrán-orosz válság árnyékában, miként tudjuk képviselni sajátos ügyeinket, hogy ne tudjanak ezeknek olyan jelentéseket kölcsönözni, amelyeknek nincs közük a mi érdekvédelmi célkitűzéseinkhez” – fogalmazott a szövetségi elnök, aki azt is elmondta: Romániában olykor a szólásszabadságot is megpróbálják korlátozni, diktálni a közéleti szereplőknek, hogy miről beszélhetnek és miről nem. Ez pedig azt is bizonyítja, hogy a történelem kereke visszafelé is foroghat.
Deák Ferenc alpolgármester, az RMDSZ kisbácsi szervezetének elnöke köszöntőjében felidézte 1990. március 4-ét, amikor politikai tapasztalat nélkül, de a magyarság iránti tenni akarással megalakították a Szövetség helyi szervezetét. „A kisbácsi magyarság támogatásával a közös gondjaink javarészére sikerült megoldásokat találnunk, elláttuk a közösség képviseletét az önkormányzatban és a mindennapokban is, békés, de nem mindig zökkenőmentes együttműködést tartottunk fenn a többség képviselőivel, akik tudják, hogy az RMDSZ nem könnyű, de kiegyensúlyozott tárgyalópartner” – mondta az alpolgármester, aki szerint a következő 25 évben a fiatal nemzedék ad majd választ arra a kérdésre: helytállóak voltak-e az elmúlt negyedszázad érdekképviseleti döntései.
Az ünnepi rendezvényen fellépett a Kisbácsi Hagyományőrző csoport, illetve a Tarisznyás Együttes. Benkő Levente újságíró bemutatta azt a kiadványt, amelyet Papp Annamária újságíróval közösen szerkesztett, és amely a kisbácsi szervezet munkájának közelmúltját foglalja össze 2009-től, Még egy csepp a tengerből címmel, Deák Ferenc tolmácsolásában.
A kisbácsi esemény meghívottjai között volt Máté András Levente parlamenti képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke, László Attila szenátor, Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős főtitkár-helyettese, Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács elnöke, Horváth Anna kolozsvári alpolgármester, valamint az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének egykori elnökei: Kántor Lajos, Buchwald Péter és Kónya Hamar Sándor.
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.