Kisebbségvédelmi keretegyezmény Romániában: hiteles helyzetképet, ne „szalonképes” ferdítéseket!
Az RMDSZ készülő árnyékjelentése azt is határozottan kimondja: Romániának jelen pillanatban nincs olyan jogszabálya, amely pontosan meghatározza a nemzeti kisebbség fogalmát. A dokumentum továbbá ismertet egy sor olyan hazai történést, amelyben kétségbe vontak valamely, a kisebbségeket megillető jogot: itt említik a politikai gyűlöletbeszédeket, a Székely Mikó Kollégium újraállamosítását, a magyar szimbólumok használatára vonatkozó tiltást és az ennek kapcsán kirótt pénzbírságot, illetve a médiában folytatott magyarellenes kampányokat. Az árnyékjelentés többek között kitér egy álláshirdetésre is, amelyben az áll, hogy „magyar nemzetiségűek kizárva”, és azt is jegyzi, hogy a Csíkszeredai Ügyészségen nem iktattak egy magyar nyelven benyújtott dokumentumot, ugyanakkor megemlíti az utóbbi időben az egészségügyben történt diszkriminációs eseteket is. A dokumentumban konkrét javaslatok is találhatók, amelyek a tapasztalt jogsértések orvoslására, illetve a kisebbségekre vonatkozó rendelkezések hatékonyabb gyakorlatba ültetésére vonatkoznak.
A Kisebbségvédelmi keretegyezményről
Romániában 1998. február 1-jén lépett hatályba az Európa Tanács által kidolgozott dokumentum, amelynek hazai gyakorlatba ültetéséről az országnak 2014-ben kellett volna elkészítenie a negyedik jelentését.
A keretegyezmény átfogó dokumentum a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelméről. Az aláíró országok kötelezettséget vállalnak, hogy a gazdasági, a társadalmi, a politikai és a kulturális élet minden területén elősegítik a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek teljes körű és valódi egyenlőségének megvalósítását, valamint kedvező feltételeket biztosítanak kultúrájuk és önazonosságuk kifejezésére, megőrzésére és fejlesztésére.
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.