Ez a választás mindannyiunk számára fordulópont lesz

2012.11.29 | ,


A csíkszentdomokosi nyugdíjasok, érdeklődők minden héten találkoznak a település művelődési házában, hogy megvitassák az őket érintő mezőgazdasági, közéleti kérdéseket. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere ezen a találkozón látta vendégül Kelemen Hunor szövetségi elnököt és Tánczos Barna szenátorjelöltet, november 29-én.

A beszélgetés bevezetőjében Ferencz Alajos a december 9-i választás fontosságáról beszélt, rámutatva, annak ellenére, hogy az elmúlt 23 évben volt magyar érdekképviselet a parlamentben, nehéz volt elérni dolgokat, megvédeni a kiharcolt jogokat. Ennek tükrében, arra kért mindenkit, gondolkodjon el, milyen idők következnének, ha nem lenne magyar képviselet Bukarestben.

"Mostanig nem volt veszélyben a magyar képviselet, nem volt kérdés, hogy bekerül-e a magyarság Románia parlamentjébe. Most fenáll ez a veszély.  December 9-én az a nagy kérdés, hogy elegen leszünk-e" - hangsúlyozta az elöljáró.

Kelemen Hunor szövetségi elnök részletesen beszámolt azokról a változásokról, amelyek 2013-ban, vagy azután következnek Romániában, és amelyek hosszú évtizedekre meghatározzák az erdélyi magyarság jövőjét: az alkotmánymódosítás, a régiók felosztása, a közigazgatási átszervezés.

"Mindig azt mondjuk, hogy az előttünk álló választás a legnehezebb. És ez így is van. Hiszen mindig az a kihívás a legfontosabb és a legnehezebb, amely egy ember, egy család, egy közösség előtt áll. Ez a választás a székelyföldiek, a Partiumban élők, a szórványban élők számára egyaránt fordulópont lesz" - fogalmazott.

Az alkotmánymódosítás kapcsán az RMDSZ elnöke rámutatott, lehetőség lesz további utakat keresni az erdélyi magyarság kollektív jogainak terén. Mint mondta, a Szövetség reális esélyt lát arra, hogy elfogadtassák a magyart, mint regionális nyelvet Erdélyben. "A nyelvhasználat kérdésében eljutottunk odáig, amikor bátran, jó reménnyel tehetjük meg ezt a lépést az Alkotmány módosításakor. Megnyitottuk a magyar nyelvhasználat kapuit a közigazgatásban, az oktatásban és az igazságszolgáltatásban is, bár utóbbiban még nehézkesen működik".

A közigazgatás átszervezésével új utat kereshetünk! - mondta Kelemen Hunor, hangsúlyozva, az RMDSZ 2011-ben megakadályozta, hogy feldarabolják Székelyföldet. "Székelyföldet, mint történelmi régiót, együtt kell tartani. Ugyanígy a Partiumot is: Szatmár, Szilágy és Bihar megyét egy régióként kell meghatározni.  Én itt látok kiutat. Ha a régiók átalakításánál létrehozzuk a székelyföldi régiót, megteremthetjük a regionális autonómia kereteit. A Szövetség ebben lát egy kitörési pontot". A szövetségi elnök elmondta, Dél-Tirol autonómiáját 47 évig építették. "Azt mondta nekünk néhány éve a Dél-tiroli néppárt vezetője, hogy bármi történjen, ne adjuk fel soha. Sokszor kell újra kezdenünk, ők is megtették, talán jobb körülmények között, mint az erdélyiek, de soha nem szabad feladni. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség a régiófelosztásban fog kitörési pontot keresni" - szögezte le.

A magyarellenes intézkedések kapcsán az RMDSZ elnöke elmondta, a nacionalizmus nem olyan, mint a himlő, hogy egyszer túlestünk rajta, hogy elteltek a 90-es évek, és többé nem kell tartanunk tőle, mert immunissá váltunk rá. A magyarellenességre még a 21. században is fel kell készülnünk.

Azt a biztonságot, amit a parlamenti képviselet jelent, más nem tudja nyújtani - szögezte le Kelemen Hunor. "A román pártok, a román politikusok között egy sincs, akit érdekelné a magyarság sorsa. Ők nem fogják a mi érdekeinket,  a magyarság ügyét képviselni. Eddig sem tették. Amikor nyelvről, kultúráról, oktatásról, egyházakról beszélünk, arról, ami a mi nemzeti identitásunkhoz kapcsolódik, létfontosságú a beleszólásunk. De a politikusok csak akkor tudnak sikeresek lenni, ha mögöttük erős közösség áll".

Tánczos Barna szenátorjelölt a csíkszentdomokosi származású Márton Áron, erdélyi püspök tanításáról beszélt, hangsúlyozva, aki közéleti szerepet vállal, annak példaként kell szolgálnia Márton Áron világszemlélete, gerincessége, kitartása. "Vannak olyan emberek, akik bebizonyították, hogy lehet eredményesen dolgozni a közösségért úgy is, hogy a megalkuvás ne legyen kenyerük, hogy a kompromisszum ne jelentse azt, hogy elpuhul a gerincük, ne jelentse azt, hogy szem elől tévesztik a közösség céljait" - fogalmazott.

Szükség van azonban a közösségre is, amelynek a tudását magával viszi minden felnövő gyermek. "Nem mindegy, hogy mit látnak a gyerekeink: egymásnak feszülést, vagy összefogást a nehéz pillanatokban. Azt látják-e, hogy a közösség képes felismerni a kritikus helyzeteket, vagy Júdásokra, hamis prófétákra hallgatva, utat tévesztenek" - mondta Tánczos Barna, hangsúlyozva, biztos abban, hogy a domokosi közösség nem szorul az ő tanácsaira, mert elég erős ahhoz, hogy december 9-én bölcsességéről, összetartásáról tegyen tanubizonyságot, méltó maradva ahhoz a tudáshoz, amelyet erdély nagy püspöke hagyott ránk.

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.