Negyedszázada történelmet írtunk – Kelemen Hunor szövetségi elnök az RMDSZ szilágysomlyói szervezetének 25. évfordulóján

2015.02.05 |


„25 éve a kommunista diktatúra egy olyan pillanatban bukott meg, amikor a romániai magyarság még fel tudott állni. Akkorra már kisebbségi közösségek tagjait – zsidókat és németeket –  árusított ki a rezsim, a magyar értelmiség egy része is elhagyta Romániát, a közösségi tevékenységek visszaszorultak a templom falai közé, a nyelvünket és a kultúránkat többnyire a családban őriztük” – idézte föl Kelemen Hunor szövetségi elnök a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megalakulásának pillanatát február 5-én, csütörtökön Szilágysomlyón, a református templomban, ahol a helyi közösség az érdekvédelmi szervezet létrejöttének negyedszázadát ünnepelte.

„Az RMDSZ születésnapi rendezvényein alkalmam volt országszerte találkozni az alapító tagokkal. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy egyféle csoda történt azokban a kezdeti időkben, amikor több helyszínen szinte egyszerre alakultak meg a helyi szervezetek, amelyeket olyan emberek hoztak létre, akik nem ismerték egymást. E mögött a csoda mögött ott állt a közösség, ez az erő tette lehetővé, hogy létrehozzuk a Szövetséget, később pedig a különböző intézményeinket” – fogalmazott az RMDSZ elnöke, és azt is hozzátette: akkor közös volt a cél, az érték, az érdek és az akarat, ez volt a siker alapja. Emlékeztetett ugyanakkor a megpróbáltatásokra is: a marosvásárhelyi véres márciusra, amelyen a magyar közösséget és vezetőit próbálták megfélemlíteni, arra akarták kényszeríteni, hogy ne követeljék az identitás megőrzésének elengedhetetlen eszközeit, az anyanyelvi jogokat. A szövetségi elnök ugyanakkor a sikerek közé sorolta azt, amikor 1993-ban az Európa Tanács elfogadta az RMDSZ kezdeményezését, és azt is, hogy a Szövetségnek sikerült biztosítania a parlamenti és kormányzatbeli képviseletet, a kezdeti teljes bizalmatlanság állapotából politikai stabilitási tényezővé válnia.  

„Sok százezer magyarnak szeretnék köszönetet mondani Erdély-szerte és itt, Szilágysomlyón, egész Szilágyságban. Mindazoknak, akik kitartottak az RMDSZ mellett, és ez által a folyamatos támogatás által meg tudtuk őrizni a szervezetet helyi, megyei és országos szinten. Ugyanakkor köszönet illeti mindazokat, akik nap mint nap dolgoztak a magyarságért, hiszen ez nem csak a közéleti szereplők érdeme,  hanem az egyházaké és a civil társadalomé, mindnyájunké” – fogalmazott Kelemen Hunor, aki szerint a közösség képviselői minden megtettek,  amit megtehettek, a továbbiakban pedig kitartóan, a célokat szem előtt tartva kell továbblépni.  „Szövetségünknek változnia is kell, el kell végeznünk az újratervezést, és ez nem azt jelenti, hogy megtagadjuk a múltat, hanem azt, hogy újraértékeljük feladatainkat, prioritásainkat és politikai lépéseinket. Mindezt azért, hogy a harmincéves évfordulón a fiatalok is azt mondhassák, hogy úgy teltek el ezek az évek, hogy az értékek mellé új értékeket tudtunk helyezni” – összegezte a szövetségi elnök, aki azt is elmondta: az RMDSZ egyik jelentős törekvése az, hogy azokat, akik elfordultak tőle visszafordítsa, akik eddig is mellette álltak, azokat maga mellett tartsa. „Az előttünk járóknak és az utánunk következőknek azt ígérhetjük, hogy úgy fogunk dolgozni, hogy legyen olyan értékünk, amit átadhatunk” – mondta végül Kelemen Hunor.

Az évfordulós ünnepségen Vida Gyula szilágysomlyói alapító elnök, egykori parlamenti képviselő a fiatal nemzedéknek is üzent: a kezdeti pillanatok lelkesedésével vigyék tovább a romániai magyarság érdekvédelmi törekvéseit.
„25 évvel ezelőtt ebben a református templomban történelmet írtunk, hozzájárultunk egy olyan érdekvédelmi szervezet létrehozásához, amely Románia történelmére is hatással volt, hiszen ma már tudjuk: az RMDSZ nélkül nem lehet jogállamot építeni” – mondta az alapító elnök, aki szerint a magyarság lelkesedéssel és áldozatkészséggel létrehozott szervezete minden bizonnyal a továbbiakban is betölti küldetését a képviselet minden szintjén. „A kilencvenes években úgy tekintettek ránk a parlamentben, mint valami egzotikus lényekre, akik távoli bolygóról érkeztek. 25 évnyi sikeres történelem távlatából azt kívánom, hogy a ránk jellemző lelkesedés éljen tovább a következő generációk lelkében. Ők is próbálják meg minden eszközzel megtartani ezt a szervezetet, mert csak egységes erővel és tenni akarással lehet ebben az országban bármit elérni” – jelentette ki végül Vida Gyula.

A rendezvényen oklevelet nyújtottak át mindazoknak a szilágysomlyóiaknak, akik az elmúlt két és fél évtizedben a magyar közösségért dolgoztak, és megemlékeztek a szervezet elhunyt tagjairól. Seres Dénes parlamenti képviselő, az RMDSZ Szilágy Megyei Szervezetének elnöke a közös munka eredményét méltatta, és felidézte 1989 decemberét, amikor a zilahi református templom előtt Vida Gyula alapító elnök azt mondta: úgy kell cselekednünk, hogy tetteinkért ne kelljen szégyenkeznünk. „Én is ezt kívánom, és ezt szeretném üzenni az utánunk következőknek” – fogalmazott a megyei elnök, aki oklevelet nyújtott át a megyei szervezet tevékeny tagjainak.

Az évfordulós rendezvényen az RMDSZ helyi, megyei és országos tisztségviselői is jelen voltak, köztük Végh Sándor szenátor, Fekete Szabó András egykori szenátor, Csóka Tibor, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke, Berek István, a szilágysomlyói szervezet elnöke, valamint a Szövetség polgármesterei és önkormányzati képviselői. 

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.