Közöny, válság, nacionalizmus - az erdélyi magyarok három ellensége - Kampányindítót tartott az RMDSZ Csíkszéki Területi Szervezete
"23 év alatt hosszú utat tettünk meg. Voltak sikereink, eredményeink, és voltak kudarcaink is, mint minden embernek, aki dolgozik. Egyetlen dolgot nem lehet elvitatni tőlünk: 23 év alatt előrébb vittük az erdélyi magyarság ügyét" - szögezte le Kelemen Hunor, a Szövetség elnöke a csíkszeredai kampánynyitó rendezvényen, amelyet a Csíki Játékszín nagytermében tartott az RMDSZ Csíkszéki Területi Szervezete.
Kelemen Hunor szövetségi elnök, a felcsíki körzet parlamenti képviselőjelöltje Tamási Áron, méltán híres székelyföldi író szavait kölcsönözve hangsúlyozta, az RMDSZ nem felejtette el, hogy a madárnak szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége. Úgy véli, a közéleti munkát vállalók megfelelő komolysággal, odaadással végezték kötelességüket szülőföldjükön, szülőföldjükért.
"Amikor az ember közéleti pályára lép, választásokra készül, bizalmat kér a közösségétől. De ezt a bizalmat kötelessége viszonozni, építeni, hiszen minden sikeres társadalom, minden erős közösség alapja a bizalom. Nekünk is bíznunk kell egymásban, bíznunk kell abban, hogy mindannyian a jót akarjuk a közösség érdekében" - szögezte le.
A magyar emberek biztonságra vágynak, főként akkor, amikor gazdaságuk, szociális hálójuk, nemzeti identitásuk, anyanyelvük, kultúrájuk, és mindaz, ami megkülönbözteti őket másoktól, veszélybe kerülhet. "Ezt a biztonságot 2012 után is csak az RMDSZ tudja nyújtani, erős parlamenti képviselettel". Kelemen Hunor kihangsúlyozta, a Szövetség kötelessége a jövőépítés is. Bár a múlt értékei meghatározóak, és szilárd alapokra helyezik lépteinket, jövő nélkül nem lehet közéletről, közszolgálatról beszélni, a politika a jövőépítésről szól. A jövőt alakítja az elkövetkező négy év is, amikor nem egymással, hanem egymásért kell küzdeniük az erdélyi magyaroknak.
"Három ellenségünk van: a közöny, a gazdasági válság és a román nacionalizmus. Nekünk ez ellen kell küzdenünk. A mi jelöltjeink tudnak hiteles, megvalósítható válaszokat adni. Ha erős parlamenti képviseletünk van, beleszólhatunk a döntésekbe. A mi erős fegyverünk az eszünk lehet. A tudásunk, amelyet a családban, az iskolában, a közösségben szereztünk meg. Ésszel képesek vagyunk megvédeni őseink földjét. A tudás az, amit nem lehet elvenni tőlünk. De szükség van erőre is, kezünk munkájával, az összefogás erejével építeni tudjuk Székelyföldet, ahogy tették apáink, nagyapáink. Ezt sem tudja tőlünk senki elvenni. És azt sem, hogy szívünkkel, mindennél jobban szeretjük ezt a földet. Ésszel, erővel és szívvel képviseljük az erdélyi magyarságot, úgy, hogy tovább vigyük a parlamentben mindazt, ami 23 év alatt jó volt" – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
Borboly Csaba, az RMDSZ Csíkszéki Területi szervezetének elnöke felszólalásában következő időszak veszélyeire hívta fel a figyelmet.
„Támadásokat kapunk és további támadásokat várhatunk a román nacionalizmus és a célt és mértéket tévesztett versenypártok felől is. Egyrészt a román politikában egyértelműen megerősödtek az ellenséges nacionalista erők, amelyek nem csak néhány szélsőséges politikai párt berkeiben leltek otthonra, hanem a jelenlegi kormánypártok berkein belül is. Úgy látszik, hogy a válság miatt ismét feljött a magyarellenesség napja. Olyan támadásokkal, olyan politikai módszerekkel kell szembenéznünk, amelyekről szerettük volna azt gondolni, hogy már a történelem szemétdombjára kerültek, és a 21. század Európai Uniójában nem alkalmazhatóak. A székely zászló és a székely történelemkönyv elleni összehangolt politikai támadás azt mutatja, hogy a nacionalista erők újra célkeresztbe vették a székelységet, fittyet hányva az európai normákra. Ezekkel a támadásokkal bátran szembe kell szállnunk, nincs félnivalónk, mert az igazság és az európai jogrend a mi oldalunkon áll. Másrészt támadások és övön aluli ütések várhatók a néppárt részéről, amely nem volt képes elfogadni a helyhatósági választások eredményeit, és a minél erősebb magyar parlamenti képviselet megteremtése helyett a székelyföldi RMDSZ-es önkormányzati vezetők „levadászását” és az RMDSZ parlamenti frakcióinak gyengítését tűzte ki célul”.
Korodi Attila újabb mandátumért induló parlamenti képviselő beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az erdélyi magyarság érdekvédelme szempontjából, önmagában nem elegendő az erős helyi vezetőség. „Hiába van nagyon jó megyei tanácselnökünk, hiába vannak kiváló polgármestereink és tanácsosaink, ha Bukarestben nincs erős parlamenti képviseletünk. Az elkövetkező egy hónapban azért kell dolgoznunk, hogy ezt tudatosítani tudjuk az emberekben” – fejtette ki az RMDSZ képviselő-jelöltje.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes különböző hagyományokat felelevenítő műsorára reflektálva Korodi Attila elmondta: az erdélyi magyarok táncai különfélék, ahogyan a vidékek is, amelyeken élünk, de ennek ellenére felelősséggel tartozunk egymásért. „Nem elég csak saját kis régiónkra figyelni, felelősek vagyunk az Erdélyben élő összmagyarságért. A székelyföldi ember segíthet abban, hogy a szórvány közösségeknek parlamenti képviselete legyen, a szórványt képviselő politikus igazi segítsége pedig abban mutatkozik meg, ha támogatja Székelyföld törekvéseit” – hangsúlyozta Korodi Attila.
Tánczos Barna szenátorjelölt felszólalásában elmondta, kollégáival együtt azért dolgozik, hogy minden család könnyebben boldoguljon, hogy jobban fizetett és biztos munkahelyek legyenek Székelyföldön.
„Azért dolgozunk, hogy erős gazdaságra alapozhassuk Székelyföld autonómiáját. Olyan régiót kell létrehoznunk, ahol magunk rendelkezünk dolgainkról. Azért dolgozunk, hogy biztosítsuk a székely családok védelmét. Olyan programokat indítunk, amelyek ösztönzik a családalapítást és a gyermekvállalást. Azért dolgozunk, hogy a székely gazdák olyan feltételek között művelhessék a földet, mint a nyugati országokban. Hogy növénytermesztésből és állattenyésztésből meg lehessen élni. Azért dolgozom, mert otthon ezt láttam, ezt tanultam. Azért dolgozom, mert édesapámtól, édesanyámtól, a székely emberektől azt láttam, hogy jövőt csak munkával lehet építeni. Azt láttam, hogy édesapám, édesanyám a semmiből épített otthont Csíkszentkirályon, ahol öcsémet és engem felneveltek” – fejtette ki az RMDSZ szenátorjelöltje.
„Én hiszek Székelyföldben, és hiszek a székely emberekben. Abban hiszek, hogy itt jövőnk van, és tudom, hogy a mi jövőnk ITT van. Ezért dolgozunk, ezért kell mindenkinek a kezét megfogni és elhozni december 9-én az urnák elé. Mert csak akkor válhat valóra a mi közös álmunk, ha közösségünktől bizalmat kapunk, ha megerősítenek abban, hogy a jó úton járunk” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
A rendezvény résztvevői egyetértettek abban, hogy egy valami nem változott az RMDSZ-ben: nem kellett nevet, arcot, cserélniük, nem kellett más pártokba átigazolniuk, vagy újabbakat létrehozniuk. Az RMDSZ-nek egyetlen szövetségese van: az erdélyi magyarság.
"Sokan kérdezik, sikerül-e, lesz-e erős képviseletünk a parlamentben. Én azt mondom, sikerül! És csak rajtunk múlik, hiszen ezt a munkát más helyettünk nem végzi el, a mi ügyünk csak nekünk fontos. Ezért van szükség minden magyar szavazatra. Minden, a Szövetségre leadott szavazatból magyar parlamenti mandátum lesz, és az egységes képviseletet erősíti" - mondta Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.