Kelemen Hunor szövetségi elnök üdvözlőbeszéde az Európai Néppárt bukaresti kongresszusa plenáris ülésének megnyitóján
Tisztel Elnök urak,
Miniszterelnök urak,
Pártelnök urak,
Kedves küldöttek, kedves vendégek,
Hölgyeim és uraim,
Rendkívül megtisztelő számomra, hogy az Európai Néppárt bukaresti kongresszusának egyik házigazdájaként üdvözölhetem önöket. Teszem ezt az RMDSZ és az általa képviselt romániai magyarság nevében, az Európai Unió legnagyobb egy országban élő nemzeti kisebbsége, nemzeti közössége nevében.
A kommunizmus bukását követően a mi szövetségünk az első pillanattól az európai és az euro-atlanti integráció és a demokratikus jogállam értékeinek elkötelezett híveként van jelen a romániai politikai életben. Még mindig vannak olyan hangok, amelyek megkérdőjelezik Románia felkészültségét és helyét az Európai Unióban és azon belül a schengeni övezetben. Ám sokan elfelejtik azt, hogy országunk közel fél évszázad sötét kommunista diktatúra után kellett alapjaiból újraépítse a demokráciát. Az alapvető politikai intézmények és azok működési elve viszonylag gyorsan felépíthető és jogszabályokba foglalható – a mentalitás megváltoztatása viszont sokkal hosszabb folyamat.
Az elmúlt évek gazdasági válsága csak tetőzte a gondokat. A PDL-RMDSZ kormány viszont két és fél év kormányzás alatt úgy hajtotta végre a legszükségesebb reformokat, hogy az ország polgárai a gazdasági válság hatására sem fordítanak hátat Európának. Mi, itt Romániában nem kívánunk elszigetelődni, és bízunk abban, hogy európai jövőnk jóban és rosszban is közös.
Hölgyeim és uraim!
Tudjuk, hogy az Európai Uniónak és azon belül az Európai Néppárt vezetőinek azonos gazdasági és politikai-társadalmi kihívással kell szembenézniük. Tudjuk azt is, hogy országaink külön-külön nem boldogulnak. Nem lehetnek egyesek nyertesek, míg a többség vesztes, leszakadó, elmaradó. Ezért én bátran és meggyőződéssel mondom: nem kevesebb, hanem több Európára van szükségünk. Nem kevesebb, hanem több együttműködés hozhatja meg társadalmaink számára a sikert. Nem a laza kötődések, hanem a szoros és felelős integráció vezethet ki a válságból! A magyar közösség és az RMDSZ nevében bátran állítom: nekünk hosszú távon az erős Európára, a hatékony föderális Európára van szükségünk. Olyan Európára, amelyben a sokszínűség, a többnyelvűség, a kultúrák közötti párbeszéd és tolerancia lesz a meghatározó, amely a szabadságra, az emberi méltóságokra és a közös felelősségre épít.
Hölgyeim és uraim! Kedves vendégek!
Az előbb mondottak jegyében engedjék meg, hogy anyanyelvemen szóljak a Romániában élő magyar közösség sajátos problémáiról, kihívásairól.
Európa keleti felén, ha tartunk valamitől manapság, az a rossz reflexek, a régi megoldások visszatérése. Vannak dolgok, szövegek, fenyegető üzenetek és cselekedetek, amelyeken már túl vagyunk, szerintem. A kirekeszteni akaró nacionalizmusok rossz reflexeinek nem szabad visszatérniük. Ezen már túlléptünk egyszer. Nincs visszaút. Nincs belpolitikai érdek, amely ezt kívánná.
Az itt élő magyarok és Románia minden polgára egy erős, föderális Európai Unióban érdekelt. Mert csak egy ilyen szövetség tud megvédeni bennünket a gazdasági válság súlyos következményeitől. Mert csak egy ilyen szövetség tudja megakadályozni a rossz reflexek, a régi politikák visszatérését. Az erős, föderális Európa erős Romániát, és benne egy erős magyarságot jelent.
A mi közös Európánkban a romániai magyarok azt szeretnék, amit bármely más őshonos nemzeti kisebbség: nemzeti identitáshoz kötődő kérdésekben ők maguk dönthessenek. Ez már számos EU tagállamban természetes dolognak számít! A romániai magyarság hosszú utat tett meg a kommunizmus bukása óta. A román többséggel partnerségre törekedve bővítettük a kisebbségi jogok körét, és azt próbáltuk megértetni a többségi társadalommal, hogy sem az állam, sem a többség nem gyengül azáltal, hogy bővül a nemzeti kisebbségek joga. Olyan Európát álmodunk, amelyben a közösségek otthon érzik magukat, eszmék és gondolatok versenyeznek, amelyeknek hajtómotorja a fejlődés és az innováció, amelyben a történelmi hagyományokra épülő régiók az európai szolidaritás és kohézió letéteményesei.
Az Európai Néppárt, az Európai Unió legfontosabb szellemi-politikai kezdeményező ereje ebben a tekintetben, hiszen alapprogramjában külön részt szentelt az őshonos etnikai kisebbségeknek. Hiszek abban, hogy az Európai Néppárt sokak által merésznek tartott elképzelése, a kisebbségi keretszabályozás megteremtése lebontja az általunk minduntalan megtapasztalt európai közöny falát és sok más, egyéb területen megfogalmazott szándékkal együtt a következő években valósággá válik.
Jó munkát kívánok a kongresszusnak és érezzék jól magukat Bukarestben, Romániában!
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.