Kelemen Hunor: Közép-kelet Európa országainak nem szabad feledniük a múltat

2014.05.28 | , ,


Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, kulturális miniszter Bogdan Zdrojewskit, Lengyelország kulturális és örökségvédelmi miniszterét fogadta szerdán, május 28-án Bukarestben. A lengyel tárcavezető látogatása során a két országot képviselő kulturális miniszterek részt vettek a Jan Karski lengyel diplomatának, a kommunista ellenállás kiemelkedő alakjának tiszteletére állított emléktábla leleplezésén, és megnyitották a Bookfest nemzetközi könyvvásár 9. kiadását Bukarestben, amelynek idei díszvendége Lengyelország. Ezt követően Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, kulturális miniszter aláírta Románia csatlakozási szándéknyilatkozatát az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatához.

„A könyvek soraiból kibontakozó, nemzetek és közösségek kultúráinak és történelmének megismerése teszi lehetővé a különbségek áthidalását és a szélsőségek elhárítását. Az írott szónak ezt a sokféleségét hivatott bemutatni a könyvvásár, amelynek idei díszvendége nemcsak a lengyel irodalom, hanem egész Lengyelország a maga sokszínűségében” – hangzott el Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, kulturális miniszter köszöntő beszédében a Bookfest nemzetközi könyvvásár megnyitóján. Az eseményen Bogdan Zdrojewski, Lengyelország kulturális és örökségvédelmi minisztere mellett jelen volt Marek Szczygiel, Lengyelország bukaresti nagykövete, a hivatalos lengyel delegáció tagjai és számos közéleti személyiség.

Kelemen Hunor kulturális miniszter felszólalásában üdvözölte Románia legnagyobb könyvvásárának idei díszmeghívottját. „Lengyelország négy irodalmi Nobel díja minden bizonnyal a legnagyobbak páholyában biztosít számukra helyet. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska és természetesen még sok más kiválóság remekműve nélkül ma szegényebb lenne a világirodalom, szegényebbek lennénk mi, hiányosabb lenne kultúránk, műveltségünk, tudásunk. Úgy vélem, közös megbízatásunk az, hogy keretet biztosítsunk és lehetővé tegyük azt, hogy különböző kultúrák minél több színtéren megmutatkozzanak.” – mutatott rá Kelemen Hunor. A kulturális tárcavezető beszédében kifejtette: „a kultúra és a kulturális diplomácia nem oldja meg problémáinkat. A művészetnek nem lehet irányt szabni, de a szerzők szabad gondolatai, színes és befogadó ötletei a könyveken keresztül eljutnak az emberekhez, és segíthetnek abban, hogy egy olyan európai társadalom felé fejlődjünk, ahol közös nevező a kulturális érték és egymás kultúrájának előítéletek nélküli elfogadása” – nyilatkozta Kelemen Hunor a Bookfest nemzetközi könnyvásár megnyitó ünnepségén.

Délután 15 órától került sor annak a szándéknyilatkozatnak az aláírására, amely által Románia is tagja lett az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatának. „A mi feladatunk az, hogy a következő nemzedékeknek egy átfogó és hiteles képet nyújtsunk arról a diktatórikus rendszerről, amely Közép-kelet Európa országait uralta. Úgy kell átadnunk ezt a következő nemzedékeknek, hogy megértsék a kommunizmus szörnyűségeit és elkerüljük, hogy a Közép-kelet európai országokat újból egy sötét korszak uralja. Nekünk az a dolgunk, hogy egy keretet teremtsünk annak érdekében, hogy mindaz, ami a kommunista diktatúra ideje alatt megtörtént, ne ismétlődhessen meg. Ezt fogja szolgálni Románia tagsága ebben a Hálózatban” – mutatott rá Kelemen Hunor a nyilatkozat aláírását követően. A kulturális miniszter ezt követően elmondta, hogy az általa vezetett szaktárca felajánlotta, hogy 2016-ban az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózata által szervezett éves tanácskozást Romániában tartsák meg, amelyen több mint kétszáz, a XX. század történelmét kutató szakember lesz jelen.

Románia csatlakozásának ceremóniáján jelen voltak a négy alapító tagállam hivatalos képviselői is. Az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatának létrehozásáról szóló nyilatkozatot 2005-ben írták alá Varsóban Lengyelország, Németország, Szlovákia és Magyarország kulturális miniszterei. A megalakult hálózat célja és feladata Európa totalitárius államainak, diktatúráinak és háborúinak bemutatása, valamint az, hogy felmérje, elmélyítse, terjessze és dokumentálja ezen országok történelmére vonatkozó ismereteket. A szándéknyilatkozatot kézjegyével látta el Bogdan Zdrojewski lengyel kulturális miniszter, Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete, Werner Hans Lauk Németország bukaresti nagykövete és Ondrej Krajnak, a szlovák Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója.

 

 

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.