Kelemen Hunor: Domokos Géza értékválasztásai máig meghatározzák az RMDSZ irányát
„Ez a könyv összehozta itt ma este mindhárom RMDSZ elnököt, de ennél azért jóval több van ebben a kötetben”– ezekkel a szavakkal nyitotta meg Tibori Szabó Zoltán újságíró Kántor Lajos „Domokos Géza kockázatai” című könyvének bemutatóestjét, amelyre Kolozsvárott, a Minerva Házban került sor április 17-én, csütörtökön este. Az eseményen jelen volt Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes, Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke, szenátusi frakcióvezető, Dávid Gyula irodalomtörténész, és a kötet szerzője, Kántor Lajos.
Kelemen Hunor szövetségi elnök bevezetőjében a most megjelent kötetet méltatta, mondván, rengeteg olyan információt tartalmaz Domokos Gézáról, amelyet csak nagyon kevesen tudtak, komoly adalék ez Domokos Géza életművéhez.
„25 éve alakult meg az RMDSZ. Hihetetlenül hosszú idő ez egy szervezet életében. Domokos Gézának az értékválasztásához is köthető ez az út, az ő döntései is meghatározták a Szövetség irányvonalát, a következő évtizedeket: azt, hogy egy demokratizálódó társadalomban a romániai magyarságnak milyen utakat kell keresnie, hogyan építse újra önmagát úgy, hogy megmaradjon szülőföldjén, milyen eszközöket használjon identitása megőrzéséért. Domokos Géza a transzilván értékeket választotta: a parlamentáris eszközrendszert, a párbeszéd útját. Ez pedig 1989 óta meghatározta az RMDSZ irányát, hiszen a Szövetség a Kárpát-medencében egyedüliként megőrizte összetartó erejét, összefogja a romániai magyar közösséget azóta is” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
„Domokos Géza köré egy olyan csapat gyűlt össze, amely leginkább az irodalom, a kultúra terén működött, valószínűleg ez is meghatározta az értékválasztást, a prioritásokat. Ezek 25 év után is a Szövetség működésének alapját jelentik, 1993-ban Markó Béla is ezt vitte tovább, 2011 után pedig úgy vélem, én is továbbviszem ezeket a transzilván értékeket, vállalásokat. Nekünk a mindennapi döntéseinkben, de a hosszú távú stratégiánkban, tervezésünkben is jelen van Domokos Géza öröksége, és hiszem azt, hogy ez a negyedszázad folytatódik” – emelte ki felszólalásában az RMDSZ elnöke.
Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke azokról a kockázatokról beszélt bevezetőjében, amelyeket 1989 előtt és után is az erdélyi magyar értelmiség vállalt. „Az volt a nagy kihívás, hogy a rendszer szippant-e be minket, vagy sikerül megőriznünk önmagunkat, és sikerül valamit változtatni a közösség életén. Domokos Gézának mindkettő sikerült, és Kántor Lajos erről beszél ebben a könyvben. Kántor Lajos Domokos Géza tükrében írja ezt a könyvet, személyes levelezések jelennek meg, de mindannyiunkról beszél, az 1989 utáni erdélyi magyar értelmiségiekről. Csak látszólag szól ez a kötet Kántor Lajosról és Domokos Gézáról, igazából mindannyiunkról szól”.
Markó Béla hozzátette, nosztalgiával olvasta a könyvet, mert kibontakozik benne egy olyan erdélyi magyar rendszer, amelyből kiviláglik, hogy az értelmiség milyen hihetetlen empátiával és szolidaritással tudott együttműködni és működni, még akkor is, amikor nem értett egyet.
Kántor Lajos, a kötet szerzője elmondta, a Domokos Gézával való, több mint 50 éves személyes kapcsolatból született ez a könyv.
„Kockázatokról beszélek, mert többet jelent ez a szó, mint a kompromisszum. Igazából arra próbálok választ keresni, hogy ezek a kompromisszumok mit eredményeztek az utókor számára, mert ezt értelmezik szerintem tévesen sokan, románok és magyarok is, amikor Domokos Gézáról beszélnek. A könyvet elolvasva megtalálhatják ezeket a kompromisszumokat, ezeket a válaszokat” – hangsúlyozta Kántor Lajos, majd Dávid Gyula irodalomtörténész beszélt a Kriterion Könyvkiadó 20 esztendejének tanújaként Domokos Géza vállalásairól, és választásairól.
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.