Egy esztendő – két nehéz választás - Kelemen Hunor szövetségi elnök politikai beszámolója a Szövetségi Képviselők Tanácsának ülésén

2012.12.15 |




Marosvásárhelyen, a Nemzeti Színházban tartotta az év utolsó ülését a Szövetségi Képviselők Tanácsa.

Kelemen Hunor szövetségi elnök politikai beszámolójában elmondta, egy olyan esztendőt hagy a háta mögött az erdélyi magyarság és a Szövetség, amelyben két választási kampány és az elmúlt 23 év két legnehezebb választása zajlott le, a tét pedig mindkét esetben óriási volt. A szövetségi elnök köszönetet mondott mindazoknak, akik elmentek szavazni december 9-én, és mindazoknak, akik a tulipánra szavaztak, így részvételükkel megerősítették a Szövetséget. Gratulált ugyanakkor a megválasztott jelölteknek, a kampánystáboknak, az RMDSZ megyei szervezeteinek, polgármestereknek, tanácsosoknak az elvégzett munkáért, és köszönetet mondott a civil szervezetek, egyházak képviselőinek, akik arra buzdították a magyar embereket, hogy éljenek demokratikus jogukkal, menjenek minél nagyobb számban szavazni.

„Ez az esztendő ismét megerősített bennünket abban, amit eddig is tudtunk: csak magunkra számíthatunk, és minden magyar ember szavazata kell ahhoz, hogy megőrizzük az erős és egységes képviseletet. Ha december 9-re gondolok, akkor azt mondhatom, hogy az egyik szemünk nevet, a másik pedig sír. Elvesztettünk négy parlamenti mandátumot, elvesztettünk olyan kollégákat, akik évtizedekig képviselték a Szövetséget a törvényhozásban. Egy esztendő alatt két nehéz választáson vagyunk túl. Sikerült megőriznünk a parlamenti képviseletet annak ellenére, hogy magyar versenypárt indult ellenünk, két és fél év nehéz kormányzás után voltunk, amikor megszorító intézkedéseket kellett bevezetnünk, amikor a román oldalon felhajtó erőként működött a váltás igénye” – mondta Kelemen Hunor.



Az RMDSZ elnöke politikai beszámolójában arra helyezte a hangsúlyt, hogy a Szövetségnek fel kell ismernie az elkövetett hibákat, és minél hamarabb ki kell javítania azokat.  

„Fel kell ismernünk a hibáinkat, a tévedéseinket, fel kell tárnunk az okokat. Választ kell adnunk arra a kérdésre, hogy miért vesztettünk szavazatokat, miért nem tudtunk jobban mozgósítani, miért nem tudtuk megszólítani a bizonytalanokat. Döntő fontosságú, hogy képesek vagyunk-e a helyes következtetéseket levonni, a hibáinkat ki tudjuk e javítani, és olyan döntéseket hozunk-e, amelyek ezt a Szövetséget megerősítik. Egy hónapunk van a kiértékelésre, az elemzésre, és arra kérek minden kollégát, ne seperjünk a szőnyeg alá semmit. Tavasszal kongresszust szervezünk, addig nekünk el kell döntenünk, hogy hogyan tehetjük rugalmasabbá a Szövetséget, gyorsabbá a döntéshozatalban, és hatékonyabbá a szervezésben” – részletezte Kelemen Hunor szövetségi elnök, aki kijelentette, az RMDSZ 2012-ben elérte az 5 százalékos bejutási küszöböt, de ez volt az utolsó esély erre, ebben a formában. A Szövetségnek meg kell erősödnie ahhoz, hogy megőrizze az egységet, a hatékony érdekképviseletet, erre van szüksége az erdélyi magyar társadalomnak is.

Az RMDSZ elnöke kitért az Erdélyi Magyar Néppárt parlamenti választásokon való szereplésére is. „Az EMNP az első pillanattól kezdve félretájékoztatta a magyar embereket, tudták, hogy semmi esélyük bejutni a parlamentbe. Ők azért voltak szomorúak az eredményhirdetést követően, mert mi bejutottunk, átléptük az 5 százalékos küszöböt. Ártani akartak és tudtak, a négy mandátum elvesztése az ő számlájukra is írható. A december 9-i választások ismét bebizonyították, hogy a verseny nem mozgósít, a bizonytalanokat nem hozza vissza, az embereket nem érdekli a politikusok vitázása, egymásnak feszülése. A verseny jótékony hatásaira vonatkozó retorika megbukott, a verseny nem mozgósítja a romániai magyarokat. A kampány során a legélesebb verseny Háromszéken és Bihar megyében volt, azonban számunkra elgondolkodtató az a tény, hogy Máramarosban, Nagybánya környékén kapta arányaiban a legtöbb szavazatot a néppárt. Az EMNP indulása sokat ártott a magyarságnak, meggyengítette a képviseletet és az egységet” – jelentette ki Kelemen Hunor.

A szövetségi elnök arra tért ki politikai beszámolójában, hogy mit kezd az RMDSZ meggyengült erővel egy olyan parlamentben, amely számszerűen jóval nagyobb, mint eddig volt. „Kérdés, hogy milyen formában tudjuk használni az érdekképviseletet, hogyan tudjuk bővíteni a kisebbségi jogokat, hogyan tudjuk megőrizni az elmúlt 23 év eredményeit. Hogyan kerül sor a régióátszervezésre, hogy az ne sértse az erdélyi magyarok érdekeit, hogyan tudjuk elérni, hogy ne kerüljünk messze a döntések meghozatalától, miképpen kerüljön sor a választási rendszer megváltoztatására úgy, hogy az arányosság elve megmaradjon, hogyan rendezzük az elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatásának ügyét méltányos módon, hogy tudunk munkahelyeket teremteni, jövőt építeni itt, a szülőföldön” – sorolta a kihívásokat az RMDSZ elnöke. Leszögezte, a közösségi jogok bővítése nem ideológiai, hanem nemzetpolitikai kérdés.  

Kelemen Hunor kiemelte, a kormányzó Szociálliberális Szövetségnek rendelkezésre áll az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmados többség, éppen ezért Victor Ponta kormányfő kijelentése az RMDSZ fele nagyon fontos politikai gesztus volt. A kétharmados többség ellenére tárgyalni hívta az RMDSZ-t. „Ez annak a felismerése, hogy a nemzeti kisebbségek ügyét nem szabad ideológiai kérdéssé tenni. Ezért értékeltük Victor Ponta nyilatkozatát. A kormányzó szövetség nélkülünk is alakíthat kormányt, vagy akár velünk. Erről kell nekünk ma beszélnünk, véleményt mondanunk” – hangsúlyozta a szövetségi elnök. Beszámolt az elmúlt héten lezajlott tárgyalásokról a Szociálliberális Szövetség vezetőivel, majd kijelentette, a területi elnökökkel való konzultációt követően kiderült, az RMDSZ opciója az, hogy ha együttműködésre kerül sor, akkor ez legyen kormányzati. „Nem vagyunk abban a helyzetben, abban a tárgyalási pozícióban, mint 4 vagy 8 esztendeje, nem mi vagyunk a mérleg nyelve. Elvekről beszélünk ebben a pillanatban, ez pedig együttműködés esetén miniszteri tisztségeket jelent. Ha ellenzékbe megyünk, akkor egyetlen ügybe se szólhatunk bele, nem számítanak a szavazataink. Párbeszéd természetesen lesz, ennek viszont az eredménye nem lesz kézzelfogható. Harmadik opciót nem látok, a kormánynak a parlamentből való támogatása ebben a pillanatban nem egy racionális választás. Nekünk a közösség érdekeit kell figyelembe vennünk akkor, amikor döntést hozunk, ez a döntés pedig egy percig sem ideológiai opció, nem a baloldali- vagy jobboldaliságunkról döntünk, hanem a sorsunk további irányáról”.  

Kelemen Hunor beszámolt az SZKT képviselőinek arról, hogy Brüsszelben találkozott Wilfried Martenssel, az Európai Néppárt elnökével, akit tájékoztatott az RMDSZ parlamenti választásokon elért eredményeiről, és a Szociálliberális Szövetséggel folytatott tárgyalásokról, a Néppárt elnöke pedig a továbbiakban is teljes támogatásáról biztosította a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget.

„Jövő héten megszületik egy döntés. Mi most mérlegeljünk, most nézzük meg, mi a jobb, mi az előnyösebb az erdélyi magyaroknak és a Szövetségnek, és adjunk felhatalmazást a formális tárgyalások lefolytatására. Egy olyan döntést hozzunk, amely szolidáris, amely mindannyiunkról szól. Egy felelős döntést kell hoznunk, amelyet megismételni nem tudunk” – zárta politikai beszámolóját Kelemen Hunor.


Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.