Az erős csapat tud tenni a mezőgazdaság fejlődéséért

2012.11.15 | ,


Székelyföldön több száz éves múltja van a mezőgazdaságnak. Románia Európai Uniós csatlakozását követően a csíki gazdák is hozzáférhettek különböző támogatásokhoz, így többek között területre, állattenyésztésre, méhészkedésre és üzemanyagra is rendszeresen kapnak finanszírozást. Csíkszentmihály község csupán a területekre, mintegy 3 és fél millió euró támogatást kapott az elmúlt években.

Kósa Péter polgármester elmondta, saját bőrükön érezték a település lakói a májusi kormányváltás következményeit. "Nagy árvizek voltak nálunk 2005 óta, és tavaly ősszel eljutottunk odáig, hogy szabályozzuk a Rákos patakát. A tél beálltával lefagyasztottuk a munkát, vártuk a tavaszt, hogy folytassuk. A tavasz eljött, de a munkálatok nem olvadtak ki, mert egyszer jött a papír, hogy a pénzeket adjuk vissza. Amióta az RMDSZ nincs kormányon, lecsökkentek a pénzforrásaink, sőt, sok elindított munkát nem tudunk befejezni" - mesélte az elöljáró.

A helyi gazdákkal, érdeklődőkkel találkozott Kelemen Hunor, szövetségi elnök, Tánczos Barna szenátorjelölt és Haschi András, a Hargita megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Szó esett szakszerű gazdálkodásról, növénytermesztésről és állattenyésztésről, az előállított javak értékesítéséről, illetve a támogatási rendszerről is.

A Szövetség elnöke úgy véli, folytatni kell a munkát, hiszen a csíki településeken jól látható a fejlődés, a falvak épülése. "Amikor az új költségvetést elfogadják, az a szándékunk, hogy emeljük uniós szintre a területalapú támogatásokat, a gazdáinktól ne elvegyenek, hanem támogassák őket. Szükség van a mezőgazdaságban dolgozók, a feldolgozók, a kis- és közepes vállalkozások segítésére, mert ők tudnak termelni, munkahelyeket teremteni. Ez a föld mindig eltartotta a becsületes, tisztességes munkából élő embereket, ezután is meg lehet majd élni a mezőgazdaságból" - hangsúlyozta Kelemen Hunor, felcsíki parlamenti képviselőjelölt.

Haschi András arról számolt be, hogy Hargita megye országszinten első helyen áll a támogatások tekintetében, hiszen sikerült kiküszöbölni az adminisztrációs problémákat, a gazdáknak nem kell sorban állni, bosszankodni, csak bemennek a községházára és átveszik a támogatást. "Mi, akik támogatásokkal foglalkozunk, csapatban dolgozunk: képviselőink, államtitkáraink, intézményvezetőink, polgármestereink ugyanazért a célért tevékenykednek, hogy szervezetten működjön a támogatási rendszer" - szögezte le az APIA vezetője.

Tánczos Barna, csíki szenátorjelölt rámutatott, hogy mennyivel könnyebb helyzetben lesz a mezőgazdasági minisztérium 2014 után, amikor Románia is bele tud majd szólni az Európai Unió költségvetésébe, már a tervezési fázisban. "Ha 2014 után ugyanazt csináljuk, amit most, de több tudással és tapasztalattal, akkor lesz jövője a székelyföldi megőzgazdaságnak, akkor otthont teremthetünk magunknak itthon".

Kelemen Hunor szövetségi elnök beszélt a 2013-ban sorra kerülő változásokról, kiemelve a fejlesztési régiók felosztását is. "Azért sorsdöntő a december 9-i szavazás, mert éles döntéseket fognak meghozni, amelyek a legkisebb települések életét is befolyásolják. Eddig megakadályoztuk Székelyföld felosztását. Azért van szüksége a magyarságnak a jövőben is erős csapatra a parlamentben, hogy elérje: ezután is maradjon egyben Székelyföld!" - szögezte le. Amint mondta, az elmúlt 23 évben hosszú utat tett meg az RMDSZ, amit elért, azt a közösségnek köszönheti, amely ügy döntött: szükség van a magyarság parlamenti képviseletére. "Ha most nem leszünk ott, nem kell 23 év, elég lesz 23 hét, hogy visszafordítsák mindazt, amit elértünk" - szögezte le a Szövetség elnöke.

Csíkszentmihály községhez tartozik Lóvész. Az egyik helyi lakó is egyetértett azzal, hogy összefogásra van szükség. Mint mondta, " ha most az RMDSZ kiesik a parlamentből, mindannyian veszítünk".

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.