A Minority SafePack már lebontott egy falat, de a munka oroszlánrésze most jön – pénteken startol az aláírásgyűjtési kampány
Európában megváltozott a hangulat, amióta a Minority SafePack kezdeményezést benyújtottuk 2013-ban – mondta el bizakodó hangvételű felszólalásában a kezdeményező bizottság vezetője, Hans Heinrich Hansen. A FUEN korábbi elnöke erre példaként az idei találkozójukat hozta fel az EB-vel, amelyen egyértelművé vált, hogy megváltozott a Bizottság hozzáállása, és párbeszédre törekszik, meg akarja hallgatni az európai polgárokat. Szintén a pozitív változás jeleként értelmezte, hogy az EP elnöke, Antonio Tajani kisebbségi ügyekért felelős tanácsadót nevezett ki a dél-tiroli Marcus Warasin személyében, aki személyesen vett részt a FUEN két hete lezajlott brüsszeli konferenciáján – amelynek egyébként maga az EP-elnök volt a fővédnöke.
„Az MSPI egy olyan eszköz, amellyel felhívhatjuk a figyelmet az Európában tapasztalható jogi egyenlőtlenségekre. Nemcsak a kisebbségekért küzdünk, hanem a szubszidiaritás elvének érvényesüléséért is” – fogalmazott Hansen. Hozzátette: dániai németként ő olyan régióból származik, ahol már teljesült a kisebbségek legtöbb kívánságát, de az MSPI számukra is ugyanolyan fontos, mert hisznek az európai szintű szolidaritásban, és a párbeszédben, amelyben a kisebbségeknek egyenlő feleknek kell lenniük a többséggel. „Nem lennénk itt, ha nem lennénk tisztában vele, mennyire fontos az, amiért harcolunk” – mondta a kezdeményező bizottság elnöke.
Európai uniós szinten mindenképp változások lesznek, a kérdés az, hogy a 60 millió őshonos kisebbségi polgár képes lesz-e a megkezdett lobbit fenntartani. Hogy akkor, amikor hozzányúlnak a szerződéshez, az uniós hatásköröket úgy terjesszék ki, hogy polgárközpontú legyen, nekünk, őshonos kisebbségeknek pedig szavunk legyen – véli Kelemen Hunor. A Minority SafePacket jó megoldásnak, európai megoldásnak nevezte.
Az RMDSZ elnöke szerint nagyon fontos, hogy már az első pillanatoktól sikerült megerősíteni a szolidaritást a kisebbségi közösségek között, ez tette igazán sikeressé az európai polgári kezdeményezést. „Hittünk abban, hogy igazunk van, hogy az EU-nak előbb vagy utóbb nyitnia kell, hogy kell egy olyan szabályozás, egy olyan direktíva, amely az uniós tagállamok közötti különbségeket megoldja. A következőkben kitartásra lesz szükség, és még több partnerre” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Mint rámutatott: miután az Európai Bizottság elutasította a kezdeményezést, a román kormány a Bizottság oldalán szállt be a perbe. Az akkor miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő Kelemen Hunor ennek következményeként lépett ki a kormányból. „Az elvekhez ragaszkodni kell. Akkor is hittem abban, amiben ma is hiszek: a jó oldalon állunk, a többségi társadalomtól nem akarunk elvenni semmit” – tette hozzá.
Kelemen Hunor szerint óriási feladat és munka az egymillió aláírás összegyűjtése, az RMDSZ ebből 250 ezret vállal el: „ha közösen tervezünk, ha a munkát jól előkészítjük, nem lesz gond. Ha az üzeneteinket őszintén és tisztán megfogalmazzuk, és nem zárkózunk el a többségi társadalomtól, sikerülni fog. Nekünk a következő hónapokban partnereket kell keresnünk a civil társadalomban, a közvélemény-formálókban, de a tagállamok szintjén is.”
Az MSPI strasbourgi perében a kezdeményező bizottságot képviselő Thomas Hieber ügyvéd úgy vélekedett, komoly, átfogó csomagot készített elő a FUEN az európai kisebbségek védelmére. „Számomra a MSPI nem jogi kérdéseket vetett fel, hanem politikaiakat, és ez a politikai akarat megmutatkozott az ügy kapcsán. A Bizottságnak állást kell foglalnia és törvényjavaslatokba kell majd öntetnie ezen javaslatokat, mindez bő egy év múlva várható” – közölte a szakember.
A beszélgetés során számos küldött szólalt fel, hogy saját közösségének vállalásait közölje, illetve hogy javaslatokat tegyen az aláírásgyűjtés sikeres lebonyolítása érdekében. Az Európai Unió minden régiójából jelezték, hogy aktívan részt vesznek a petíció sikerre vitelében, illetve EU-n kívüli országok kisebbségei is támogatásukról biztosították a kezdeményezést.
A FUEN az európai őshonos nemzetiségek legnagyobb ernyőszervezete, amely 100 millió kisebbséghez tartozó európai polgárt képvisel. A 62. FUEN Kongresszus május 17-21. között zajlik Kolozsváron, a Grand Hotel Napocában, 50 tagszervezet képviselői, összesen több mint 300 küldött és meghívott, több mint 50 újságíró jelenlétében. A kongresszus házigazdája a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. A kongresszus programja ITT érhető el.
Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.