A legkisebb településen élőknek is tudniuk kell: számíthatnak ránk – 25. évfordulóját ünnepelte az RMDSZ Bihar megyei szervezete

2015.02.16 | ,


Fotó: Banga Előd-Ernő

„25 évvel ezelőtt vajon olyan társadalmat képzeltünk-e el magunknak, amelyben az aradi Szabadság-szobrot meg lehet gyalázni, vagy inkább egy olyant, amelyben tiszteljük egymás történelmét? Olyan oktatási rendszert képzeltünk-e el, amelyben előzetes egyeztetés nélkül be lehet zárni intézményeket, és amelyben nem mindig alkalmazzák a törvényt, mint például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem esetében?” – fogalmazott beszédében Kelemen Hunor az RMDSZ Bihar megyei szervezetének 25. évfordulóján február 15-én, vasárnap, a nagyváradi Szigligeti Színházban. Az ünnepségen a szövetségi elnök az RMDSZ legfontosabb feladataként – a megszerzett javak védelme mellett – a magyarság érdekképviseletének újjáépítését jelölte meg. A fiatal nemzedékeknek és a közéletből kiábrándultaknak is magukénak kell érezniük az RMDSZ-t – tette hozzá.

„Nem ideológia alapon szerveződő, nem politikai pártként működő szervezetet hoztunk létre 1989 után, hanem valamennyi romániai magyar ember szövetségét, amelyben elfért mindenki, aki identitását szülőföldjén akarta megőrizni. Ennek a közösségnek biztosítjuk két és fél évtizede a parlamenti és önkormányzati, 2007-től pedig az európai parlamenti képviseletet. Ezek voltak azok az értékek, amelyekhez a romániai magyarság ragaszkodott, és közös volt az a felismerés is, hogy jogainkat csak egy egységes Szövetségben, demokratikus eszközökkel tudjuk megszerezni” – jelentette ki Nagyváradon Kelemen Hunor, ugyanakkor azt a kérdést is megfogalmazta: a hazai társadalom vajon olyan jogállamot akart-e, amelynek igazságszolgáltatásában nem mindig lehet megbízni? „A kezdetekkor kiválasztott irány helyes volt, de ezen az úton tovább kell haladnunk. A következő időkben pedig az a legnagyobb kihívás számunkra, hogy hitelesen képviseljük a magyarságot, úgy, hogy a legifjabb nemzedékek és a politikából kiábrándultak is magukénak érezzék az RMDSZ-t, az ország legkisebb településén is tudják a magyar emberek azt, hogy ránk számíthatnak” – hangsúlyozta beszédében a szövetségi elnök. 

Biró Rozália szenátor, az RMDSZ Nőszervezetének elnöke a Bihar megyei közélet tevékeny tagjainak, valamint az őket támogató családjaiknak mondott köszönetet, és felolvasta Varga Gábor 1984 februárjában megfogalmazott gondolatait a szülőföldről és családról, otthonról és szabadságvágyról. „1989-ben megfogalmazódott mindnyájunkban a szövetségünk lehetősége, egy olyan szervezeté, amely minden egyes Romániában élő magyar ember szövetsége, bárhol is éljen ebben az országban” – jelentette ki a szenátor, aki szerint a legfontosabb feladat továbbra is az, hogy a közösségért munkálkodók úgy építsék a jelent, hogy a magyarság egy szebb jövőről álmodhasson szülőföldjén.

Bihar megyei RMDSZ-es polgármesterek munkáját méltányolta a megyei szervezet azokkal az oklevelekkel, amelyeket Szabó Ödön parlamenti képviselő, ügyvezető elnök nyújtott át, és amelyekhez szimbolikusan, Székelyhídról származó tulipánhagymákat is társítottak az ünnepség szervezői. A megyei szervezet ügyvezető elnöke elmondta: a húszadik évfordulón alapított díjat 2015 folyamán kétszáz olyan Bihar megyei polgármesternek és alpolgármesternek adják át, akik az utóbbi 25 évben sokat tettek a helyi közösségért, a települések fejlesztéséért. A vasárnapi rendezvényen személyre szóló idézetet tartalmazó oklevelet vehetett át Érsemjén, Vedresábrány, Bors, Érszőllős, Székelyhíd, Értarcsa, Szalacs, Biharfélegyháza, Bihardiószeg, Paptamási, Érkörtvélyes, Szentjobb, Bihar, Szalárd, Érmihályfalva, Kiskereki, Margitta, Hegyközpályi, Alsólugas, Vámosláz, Nagyszalonta, Érbogyoszló, Tóti és Hegyközcsatár polgármestere. Ugyanakkor különleges elismerésben részesült Bátori Géza, Bors polgármestere, aki 1989-től vezeti a települést a Szövetség színeiben, és akiknek munkáját egészében RMDSZ-es önkormányzati képviselőkből álló tanács segíti.

Figyelem! Fenntartjuk a hozzászólások moderálásának jogát.